W artykule dot. konstrukcji stropów „Domy z drewna – konstrukcja stropów” jak i również ścian zewnętrznych - „Domy drewniane – konstrukcja ścian zewnętrznych” wspominaliśmy już o wymaganym poszyciu. Dom-Hurt jako producent domów z drewna, w tym artykule opisze dokładniej to zagadnienie.
W przypadku lekkiego budownictwa szkieletowego znaczenie poszycia możemy opisać następująco:
Materiałem jaki najczęściej jest wykorzystywany na poszycie to płyty drewnopodobne – płyty OSB, płyta wiórowa V 1000 i sklejka wodoodporna. Co istotne należy zwrócić uwagę na parametry materiału na poszycie w zakresie ochrony przed wilgocią.
Grubość poszycia stropów
W zależności od projektowanego obciążenia stropu jak również jego konstrukcji (rozstawu belek stropowych) grubość poszycia waha się między 18 a 22 mm. Poszycie montowane jest do belek stropowych gwoździami o odpowiedniej długości z naciskiem na zachowanie poziomu całego poszycia. Płyty poszycia muszą być układane mijankowo, tak by krawędzie nie zachodziły na siebie. Zaleca się również podwojenie poszycia (zastosowanie dwóch płyt zamiast jednej) w pomieszczeniach w których podłogi będą wykańczane ceramiką, z uwzględnieniem wykonania izolacji przeciwwilgociowej pomiędzy płytami.
Poszycie ścian zewnętrznych
Poszycie ścian zewnętrznych nie jest narażone na przenoszenie obciążeń wynikających z statyki budynku. Dlatego wystarczająca jest już płyta OSB 3 o grubości 12 mm, płyta V 1000 lub sklejka wodoodporna o grubości 10 mm. Poszycie zewnętrzne, podobnie jak poszycie stropów montuje się za pomocą gwoździ o minimalnej długości 51 mm. Należy ich używać do przytwierdzenia poszycia do wszystkich elementów konstrukcyjnych ściany, tj. podwaliny, słupków oraz oczepu.
Poszycie dachu
Zasadniczą rolą poszycia dachu jest usztywnienie jego konstrukcji oraz przygotowanie podkładu dla pokryć wymagających płaskich powierzchni np. gont, papa, dachówka bitumiczna. Poszycie dachu wykonuje się z desek lub materiałów drewnopodobnych. Gdy wybranym pokryciem dachu są materiały bitumiczne (np. papa) deski muszą być wysuszone komorowo – choć najlepiej zastosować wówczas materiały drewnopodobne, chociażby płyty OSB. Zasady wykonania poszycia dachowego nie różnią się zbytnio od tych poznanych przy okazji wykonywania poszycia stropów i ścian. Płyty muszą być układane dłuższą krawędzią, prostopadle do krokwi z zachowaniem przesunięcia wynoszącego połowę długości dłuższej krawędzi. Także tutaj poszycie montuje się do krokwi za pomocą gwoździ.
Przeczytaj nasz artykuł o domach drewnianych w technologii szkieletowej.