Strop to kolejny z elementów konstrukcji domu drewnianego który przenosi obciążenia. Przekroje belek stropowych oraz ich rozstaw muszą być tak dobrane by zapewnić przeniesienie wszelkich obciążeń przy minimalnym ugięciu. Jak już wspomniano w artykule „Domy z drewna – materiały konstrukcyjne” minimalny przekrój belki stropowej to 38 x 184 mm. Oprócz wymagań statyki budynku konstrukcja stropu musi zapewniać właściwą izolację akustyczną. Wymagania te powinny być dokładnie opisane w projekcie budynku.
Strop znajdujący się pomiędzy dwiema kondygnacjami zbudowany jest z:
Belka czołowa stropu biegnie prostopadle do belek stropowych, stanowi ona zakończenie stropu zabezpieczając podciągi oraz poszycie stropu.
Belki czołowe i stropowe są oparte na oczepach ścian. Oczep ściany zewnętrznej powinien podpierać belkę stropową na odcinku co najmniej 40 mm.
Poszycie belek stropowych wykonywane jest z płyt OSB, płyt wiórowych lub innych płyt drewnopodobnych, Poszycie stropu należy zabezpieczyć przed skrzypieniem - poprzez podkładki z materiału absorbującego typu guma lub pianka polietylenowa. Płyty poszycia stropu należy układać prostopadle do belek stropowych z zachowaniem przesunięcia w kolejnych rzędach płyt.
W przypadku domu z poddaszem użytkowym mamy do czynienia z klatką schodową. Dlatego konstrukcja stropu musi być przygotowana na otwór pod przyszłe zwieńczenie schodów. Jest oczywistym że belki stropowe nie mogą wchodzić w światło otworu schodów. Dlatego belki stropowe są wycinane w obrębie otworu schodowego i zakańczane tzw. wymianem na którym belki są podwieszone.
W zależności od rodzaju ściany działowej wymagane są lub nie dodatkowe wzmocnienia stropu. Rozpatrzmy teraz kilka najważniejszych scenariuszy.
Ściany działowe nośne
Zasadniczo ściany działowe nośne nie wymagają dodatkowego podparcia jeśli biegną one prostopadle do do kierunku belek stropowych i są w odległości do 60 cm od nośnej podpory (np. belka, ściana nośna na niższej kondygnacji). W przeciwnym wypadku wykonuje się wzmocnienie stropu w postaci dodatkowych belek stropowych o ile mamy do czynienia z poddaszem użytkowym.
Ściany działowe nienośne
Wzmocnień stropu dokonujemy tylko w sytuacji gdy ściana działowa nienośna ustawiona jest zgodnie z kierunkiem belek stropowych. Najczęściej wzmocnienia polegają na dodaniu przewązek pomiędzy belkami, których rozpiętość nie powinna przekraczać 120 cm.