You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Domy z drewna – materiały konstrukcyjne

Domy z drewna – materiały konstrukcyjne

W artykule pt. „Domy drewniane w technologii szkieletowej” pokrótce omówiliśmy proces technologiczny budowy domu szkieletowego. Czas dokładniej przyjrzeć się poszczególnym materiałom stosowanym w konstrukcji domu szkieletowego.

Drewno konstrukcyjne

Głównym materiałem konstrukcji domu szkieletowego jest drewno sosnowe. Wykorzystuje się je do konstrukcji ścian, stropów oraz dachów. Polska jest w dobrej sytuacji, gdyż drewno sosnowe jest w naszym kraju łatwo pozyskiwane co znacząco obniża koszty. Podstawowe wymagania względem materiału konstrukcji to:

  • wilgotność maksymalna 18% (osiągana w procesie suszenia komorowego),
  • krawędzie sfazowane,
  • materiał ostrugany cztero-stronnie,
  • bez śladów kory i zgnilizny,
  • drewno musi być proste, nie powichrowane

 Jeśli chodzi o przepisy dokładnie określające wymagania jakościowe tarcicy konstrukcyjnej to stanowi je Polska norma PN82/D-94021 6. Producent drewna musi zapewnić deklarację zgodności z przytoczoną normą.

 
Wymiary drewna konstrukcyjnego stosowanego przy budowie domów szkieletowych

Budownictwo drewniane korzysta z systemów metrycznych (wg standardu kanadyjskiego) lub calowych (standard amerykański).

Poniżej podajemy najważniejsze elementy konstrukcyjne wraz z wymiarami wyrażonymi w mm na potrzeby budownictwa szkieletowego:

  • belki stropowe – 38 x 285 mm, 38 x 235 mm lub 38 x 185 mm
  • konstrukcja ścian zewnętrznych – 38 x 140 mm
  • konstrukcja ścian działowych – 38 x 89 mm lub 38 x 63 mm


Materiały drewnopodobne i stal

Jako materiały do konstrukcji stropów i ścian są również wykorzystywane materiały drewnopodobne. Typowym przykładem jest belka dwuteowa gdzie stopy są wykonane z litego drewna natomiast środek z płyty osb lub płyty pilśniowej. Nośność takiej belki określa jej producent. Belki dwuteowe są z powodzeniem wykorzystywane do konstrukcji ścian oraz stropów. W przypadku gdy rozpiętość stropu jest znaczna konstruuje się podciąg wykonany z belki stalowej. Nierzadko udaje się go wykonać w grubości stropu, co tym samym eliminuje wpływ elementu konstrukcyjnego na ostateczny wygląd pomieszczeń.


Płyty OSB

Płyty OSB są bardzo rozpowszechnionym materiałem, dlatego wymagają dokładniejszego omówienia. Płyta OSB jest bowiem nie tylko wykorzystywana jako element konstrukcyjny belek. Jest także doskonałym materiałem na poszycia. Musi jednak spełniać odpowiednie wymagania. Z tego względu głównie stosuje się płytę OSB 3 o podwyższonej ochronie przed wilgocią. Pełni ona role okładzin stropów, ścian zewnętrznych jak również połaci dachowej.