Poruszaliśmy już w artykule „Domy drewniane w technologii szkieletowej” konstrukcję ściany szkieletowej. Pora na dokładniejsze omówienie tego zagadnienia. Ściana jak każda przegroda budowlana musi spełniać określone wymagania, a w szczególności:
wymagania związane z ochroną przed czynnikami atmosferycznymi
wymagania dot. izolacji termicznej oraz akustycznej
wymagania wytrzymałościowe
Jak już pisaliśmy w artykule „Dom szkieletowy – posadowienie budynku” dolną krawędź ściany szkieletowej stanowi pozioma podwalina umieszczona na fundamencie. Dalsze elementy konstrukcji ściany to pionowe słupki oraz oczep górny.
W artykule „Domy szkieletowe – materiały konstrukcyjne” pisaliśmy także o przekrojach słupów w ścianie zewnętrznej. Przypomnijmy że powinien on wynosić 38 x 140 mm – taki przekrój jest podyktowany również grubością izolacji wewnętrznej. W zależności od budowanego budynku rozstaw słupów w ścianie zewnętrznej powinien wynosić 60 cm dla domu parterowego oraz 40 cm w domach z poddaszem użytkowym. Słupy przenoszą obciążenia z stropu i dachu poprzez podwalinę na fundament.
Oczep jest to poziomy element ściany. Powszechnie stosuje się oczep podwójny.
oczep górny – spina ściany kondygnacji i przenosi obciążenia z położonych wyżej elementów konstrukcyjnych budynku np. dachu lub stropu,
oczep dolny – służy do montażu słupków, z tego m.in. względu musi mieć tą samą szerokość
Konstrukcja ściany zewnętrznej musi przewidzieć obecność otworów drzwiowych i okiennych. W przypadku okien i drzwi mamy do czynienia z nadprożem, które musi być odpowiednio podparte. W tym celu stosuje się dwie pary słupków, umieszczone po obu stronach otworu. Słupki wewnętrzne oddalone są od siebie o nieco więcej niż wynosi szerokość okna lub drzwi. Słupki te stanowią oparcie dla nadproża. W przypadku okna dodatkowo mamy do czynienia z parapetem, który zamyka otwór ściany w dolnej części okna. Nadproże przenosząc obciążenia z dachu, stropu jest bardzo istotnym elementem konstrukcji ściany zewnętrznej. Im większe obciążenia tym większa powinna być wysokość nadproża. Jego szerokość odpowiada z kolei szerokości ściany.
Gotowy szkielet ściany wieńczy poszycie zewnętrzne, którym najczęściej jest płyta OSB 3 lub OSB 4 - o podwyższonej ochronie przed wilgocią. Do tak wykończonej konstrukcji ściany mocuje się okładziny elewacyjne. By spełnić rygorystyczne normy zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną inwestorzy często decydują się na wykonanie dodatkowego ocieplenia zewnętrznego. Najczęściej stanowią ją twarde płyty z wełny szklanej. Wierzchnią warstwę ocieplenia wykańcza się tynkiem zewnętrznym (uprzednio zacierając siatkę z klejem) lub deską elewacyjną.