You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Ile kosztuje budowa domku rekreacyjnego?

Własny domek letniskowy to inwestycja wymagająca podjęcia licznych decyzji i rozważenia wielu alternatyw. Jednym z najważniejszych aspektów jest bez wątpienia koszt całego przedsięwzięcia. W niniejszym artykule chcemy przybliżyć najważniejsze czynniki wpływające na finalny koszt realizacji wymarzonego domku, uwzględniając takie aspekty jak jego wielkość, przeznaczenie, zakres prowadzonych prac, wykorzystane materiały i rozwiązania. Omówimy również różnice między trzema najpopularniejszymi opcjami, które proponuje każdy oferujący domki rekreacyjne producent — wariant ekonomiczny, standardowy i premium.

Domek letniskowy, czy całoroczny?

Termin „domek letniskowy” jest pojęciem bardzo szerokim - może oznaczać zarówno prosty, tani „kiosk” z marketu budowlanego, jak i komfortowy budynek mieszkalny, nadający się do użytkowania także w sezonie zimowym. Dobrym przykładem dopasowania oferty do zróżnicowanych oczekiwań klientów jest firma Dom-Hurt z Łodygowic k. Bielska-Białej. Oferujący domki rekreacyjne producent proponuje zarówno ekonomiczne domki drewniane do użytku w sezonie letnim, jak i całoroczne „rezydencje” – ocieplone grubą warstwą wełny mineralnej, wyposażone w instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz ogrzewanie. Za letniskowy domek rekreacyjny zapłacimy od 1000 do 1239 zł netto/m² (np. domek Żuraw, Gil, Mewa) lub ok. 1500 do 3100/m² za całoroczne domki mieszkalne (np. Czapla, Poziomka-3) — zależnie od standardu wykonania i wyposażenia.

Warto podkreślić, że wszystkie domki letniskowe proponowane przez Dom-Hurt to starannie przemyślane i zaprojektowane konstrukcje, wykonane z wysokiej klasy, suszonego komorowo i czterostronnie struganego drewna konstrukcyjnego – sosny, świerku lub jodły. Tak obrobiony materiał charakteryzuje się wysoką ogniotrwałością, jest odporny na wypaczenia, ataki insektów, grzybów i innych mikorogranizmów. Przy regularnej konserwacji wykonane z drewna konstrukcyjnego domki nie ustępują trwałością tradycyjnym budynkom murowanym.

Domek rekreacyjny — co wpływa na cenę?

Czynniki mające największy wpływ na finalny koszt realizacji domku rekreacyjnego, nie licząc oczywiście ceny działki budowlanej, podzielić można na kilka podstawowych grup. 

•    Rodzaj fundamentu — prawidłowe przygotowanie podłoża w postaci fundamentu to kluczowy element, warunkujący stabilność i trwałość budynku. Domek letniskowy możemy postawić na wylewanej płycie fundamentowej, jak i na znacznie tańszym fundamencie punktowym z odpowiednio rozmieszczonych betonowych bloczków – wybór warunkują m.in. nośność podłoża oraz gabaryty domku.

•    Powierzchnia domku letniskowego — im więcej metrów kwadratowych będzie miał nasz domek letniskowy, tym więcej zapłacimy za jego budowę. W tym kontekście nie można jednak nie wspomnieć również o kosztach i procedurach administracyjnych – uzyskanie pozwolenia na budowę dużego domku całorocznego będzie bardziej skomplikowane i czasochłonne niż budowa „na zgłoszenie” domku o powierzchni nieprzekraczającej 35 m² .

•    Standard wykończenia domku — praktycznie każdy oferujący domki rekreacyjne producent proponuje je w kilku wariantach wykończenia. W ofercie firmy Dom-hurt są to wersje: ekonomiczna, standard i premium. Różnice pomiędzy nimi obejmują m.in. ocieplenie domku lub jego brak, materiał pokrycia dachowego, wydzielenia wewnętrzne, instalację wod-kan i elektryczną, rodzaj stolarki okiennej czy malowanie elewacji. Praktyka pokazuje, że zdecydowanie warto wybrać okna dwuszybowe, znacznie podnoszące komfort termiczny budynku. Nie warto również oszczędzać na malowaniu elewacji – pełni ono funkcję nie tylko estetyczną, ale również dodatkowo zabezpiecza drewno przez warunkami zewnętrznymi. Odradzamy malowanie elewacji lakierami, gdyż zamykają one pory drzewa a po pewnym czasie zaczynają się łuszczyć. Lepszym wyborem będzie dedykowana bejca lub lakierobejca.

Domki rekreacyjne producent Dom-Hurt — porównanie standardów wykończenia:


WERSJA EKONOMICZNA WERSJA STANDARDOWA WERSJA PREMIUM
- dom wykonany systemem szkieletowym
- dom nieocieplony
- dach kryty papą
- schody drabinkowe
- dom wykonany systemem szkieletowym lub z belki w systemie blokowo-wieńcowym
- ocieplenie wełną 5 lub 10 cm
- schody drabinkowe
- wydzielenia wewnętrzne bez drzwi

- dom wykonany systemem szkieletowym lub z belki w systemie blokowo-wieńcowym
- ocieplenie wełną 15 lub 20 cm
- duże przeszklenia parteru i poddasza
- schody zabiegowe
- instalacja elektryczna
- instalacja wod-kan
- komin
- wydzielenia wewnętrzne z drzwiami
- orynnowanie
- okiennice
- malowanie elewacji zewnętrznej


Nasze propozycje:

Letniskowy wersja ekonomiczna: https://www.domhurt.com.pl/oferta/domki-letniskowe/gill  
Letniskowy wersja standard: https://www.domhurt.com.pl/oferta/domki-letniskowe/zuraw 
Letniskowy wersja premium: https://www.domhurt.com.pl/oferta/domki-letniskowe/mewa 

Budowa domku letniskowego to inwestycja, która wymaga rozważnego planowania i wyboru odpowiednich rozwiązań. Ostateczny koszt budowy zależy od czynników, takich jak: wielkość i przeznaczenie domku, użyte do budowy materiały, zakres zleconych prac oraz standard wykończenia. Informujemy, że każdy dom z oferty niezależnie od propozycji ekonomicznej, standardowej czy premium jesteśmy w stanie dostawać pod dany wybór klienta.
W celu uzyskania fachowej porady w wyborze najlepszego rozwiązania i kompleksowej oferty cenowej prosimy o konsultacje.