You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Dom z drewna czy dom murowany?

Dom z drewna czy dom murowany?

Wiele osób domy z drewna traktuje z dużą dozą nieufności, za wzór trwałości i solidności uznając domy murowane. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że jeszcze do połowy dwudziestego wieku większość domów jednorodzinnych w Polsce powstawała z drewna. W praktyce więc to właśnie one mają znacznie dłuższą historię a technologie ich budowy były sprawdzane i ulepszane od wieków. Budownictwo drewniane w nowoczesnym wydaniu staje się coraz większą konkurencją dla domów murowanych. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?

Zalety i wady domów z drewna


Budownictwo drewniane, zwłaszcza szkieletowe w technologii kanadyjskiej zyskuje coraz więcej zwolenników, głównie dzięki niższym kosztom i krótszemu czasu realizacji inwestycji. Renomowany, oferujący domy z drewna producent używa tylko certyfikowanego drewna konstrukcyjnego, o wilgotności nieprzekraczającej 15% - dzięki czemu jest ono odporne na wypaczenia i długowieczne przy właściwej konserwacji. Z uwagi na mniejszą wagę całego budynku domy drewniane mogą być stawiane na fundamentach o mniejszej nośności niż murowane. Przekłada się to na niższe zużycie betonu i zbrojeń. W przypadku domków letniskowych może to być nawet fundament punktowy z bloczków betonowych. W efekcie, budowa jest tańsza a czas realizacji znacznie krótszy – kompleksowe wykonanie domu szkieletowego o powierzchni ok. 100 m2 zazwyczaj nie przekracza trzech miesięcy.

Główna wada domów z drewna to konieczność bardzo precyzyjnego i solidnego wykonania, zapewniającego pożądane parametry użytkowe i odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią, która jest ich największym wrogiem. Znalezienie doświadczonej, profesjonalnej ekipy, pracującej zgodnie ze standardami i korzystającej z certyfikowanego drewna konstrukcyjnego, jest trudniejsze niż w przypadku domów murowanych.

Zalety i wady domów murowanych


Solidne domy murowane o grubych ścianach uznawane są za inwestycję dla kilku pokoleń użytkowników. Solidna konstrukcja zapewnia wysoki komfort, poczucie bezpieczeństwa i odporność na warunki atmosferyczne. Dom murowany posiada znacznie większą akumulacyjność cieplną niż drewniany, co oznacza że wolniej się nagrzewa, ale też wolniej traci ciepło. Cechuje go też większa izolacyjność akustyczna, zwłaszcza pomiędzy kondygnacjami.

Budowa domu murowanego to duże i długotrwałe przedsięwzięcie. Wiąże się z koniecznością użycia ciężkiego sprzętu (koparek, betoniarki), wykonania głębokich wykopów – a tym samym znaczną „dewastacją” działki. W przeciwieństwie do domów drewnianych wylewanie fundamentów i prace murarskie nie mogą być prowadzone zimą – przymusowe przerwy wydłużają czas inwestycji, który średnio wynosi ok. 2 lat.

Dom drewniany a murowany – podsumowanie


Domy murowane wciąż dominują na naszym rynku i nieprędko się to zmieni. Kojarzą się z solidnością i trwałością, mają dobrą akustykę i termoizolacyjność. Bez problemu znajdziemy architekta, który wykona projekt lub stosunkowo tanio kupimy gotową dokumentację. Realizacji prac podejmie się praktycznie każda firma budowlana. Do ich największych wad zaliczyć trzeba stosunkowo wysokie koszty dobrej jakości materiałów budowlanych oraz długi czas realizacji inwestycji – sięgający nawet dwóch lat. Procesu tego nie da się niestety zbytnio przyśpieszyć – wpływ na to mają głównie względy technologiczne, m.in. konieczność czekania na wyschnięcie betonowych fundamentów i stropów.

Domy drewniane powstają zdecydowanie szybciej – w przypadku popularnej technologii szkieletowej często wystarczają już trzy miesiące. Rozpoczynając budowę wiosną – jesienią możemy się już wprowadzać. Czas realizacji można skrócić nawet do kilkunastu dni – jeżeli zdecydujemy się na dom w technologii prefabrykowanej z fabrycznie wykonaną termoizolacją oraz instalacjami. Obecnie ma je w ofercie prawie każdy wykonujący domy z drewna producent. Wykorzystanie gotowych elementów ogranicza również bałagan na placu budowy, co przekłada się na krótszy czas sprzątania. Wszystko to sprawia, że domy drewniane są zauważalnie tańsze w realizacji. Użytkownicy chwalą też ich ekologiczność, korzystny mikroklimat i stylowość.