You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Nowoczesne domki letniskowe

Nowoczesne domki letniskowe

Współczesne domki letniskowe w niczym nie przypominają swoich odpowiedników sprzed kilkudziesięciu lat. Dzięki przemyślanej konstrukcji, wykonaniu z wysokiej jakości materiałów oraz opcjonalnemu ociepleniu sprawdzą się zarówno do wypoczynku w okresie letnim, jak i zimowym. W zależności od oczekiwań i budżetu inwestora producent domów letniskowych  może wyposażyć je w instalację elektryczną, hydrauliczną, oraz ogrzewanie.

Renomowane firmy stosują najczęściej do budowy wyselekcjonowane, certyfikowane drewno gatunków iglastych - takich jak sosna, świerk czy jodła. Jest ono suszone komorowo, czterostronnie strugane oraz impregnowane. Warto podkreślić ten fakt, gdyż zdecydowanie poprawia to właściwości drewna. Suszenie komorowe w temperaturze powyżej 75°C skutecznie zabija wszelkie mikroorganizmy, larwy owadów, bakterie i grzyby, które mogłyby powodować przyśpieszony rozkład drewna. Czterostronne struganie zaś sprawia, że drewniane elementy wyglądają estetycznie, mają bardzo gładką powierzchnię, utrudniającą zarówno działanie ognia, jak i atakowanie drewna przez insekty.

Nowe technologie wykonania domu letniskowego.

konstrukcja drewniana


Do produkcji nowoczesnych, drewnianych domków letniskowych wykorzystuje się najczęściej dwie podstawowe technologie – budownictwo szkieletowe (tzw. kanadyjskie) oraz domy z bali. Rzadko stosowane jest natomiast tradycyjne budownictwo murowane – ze względu na czasochłonność oraz mniejsze niż w przypadku domów całorocznych wymagania użytkowe.

W systemie budownictwa kanadyjskiego drewniany szkielet osadzany jest na wylanej wcześniej płycie fundamentowej lub fundamencie punktowym z odpowiednio rozmieszczonych betonowych bloczków. Konstrukcja ścian zewnętrznych wyposażona jest w otwory do montażu drzwi i okien, nad którymi montuje się nadproża złożone z dwóch pionowych elementów. Do konstrukcji stropu służą belki drewniane lub drewniano-płytowe. Całość wypełniana jest izolacją w postaci wełny mineralnej, ewentualnie styropianu lub włókien drzewnych, a także pokrywana folią wiatroszczelną i paroizolacyjną. Wewnątrz powstałego szkieletu prowadzone są kable instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Zewnętrzne ściany pokrywa się deską szalunkową albo sidingiem, zaś wewnętrzne wykańcza płytą kartonowo-gipsową lub boazerią drewnianą.

Nieco mniej popularne jest budownictwo z bali drewnianych, najczęściej sosnowych lub świerkowych. Bale, czyli grube belki z litego drewna, o grubości od 50 do nawet 30 mm, przyjmują formę okrągłą, półokrągłą lub płaską. Szczelność pomiędzy nimi zapewnia łączenie za pomocą piór (specjalnych wypustek) lub tzw. mszenia (wypełniania szczelin specjalnym rodzajem wiór). Na rogach budynku końce bali łączone są metodą wieńcową (dopasowane do siebie wycięcia) lub sumikowo-łątkową (pionowe słupy z wycięciami - łątki oraz układane pomiędzy nimi elementy poziome – sumiki). Drewniane są również stropy z widocznymi belkami konstrukcyjnymi.

Aby spełnić współczesne standardy termoizolacyjności (współczynnik U = 0,23 W/(m2·K) bale drewniane musiałyby mieć grubość co najmniej 50 cm. Dlatego też doświadczony producent domów letniskowych do budowy tego typu obiektów stosuje technologię warstwową – pomiędzy dwiema warstwami belek (zewnętrzną i wewnętrzną) układany jest materiał izolacyjny, zazwyczaj w postaci wełny mineralnej. Możliwe jest ułożenie ocieplenie od środka i pokrycie całości płytą gipsowo-kartonową - jednak pozbawia to dom z bali specyficznego charakteru.

Gotowe domki letniskowe technologia produkcji

dom letniskowy, nowoczesny


Osoby, którym zależy na czasie i wygodzie mogą zdecydować się nowoczesny system „gotowych” domków modułowych. Producent domów letniskowych wykonuje wszystkie niezbędne elementy w swoim zakładzie, a następnie przewozi na działkę inwestora i tam składa niczym budowle z klocków. Ich zaletą jest fakt, że zazwyczaj wszystkie ściany i stropy są już ocieplone oraz wyposażone w stolarkę okienną i drzwiową. Często mają również wykonane wszystkie udogodnienia w postaci instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej czy ogrzewania. Jako producent domów z drewna w zależności od oczekiwań nabywcy, dostosujemy również wersje ruchome, osadzone na kołach. Mobilność i kompaktowe rozmiary sprawiają, że doskonale sprawdzają się nawet na niewielkich działkach.