Kominek w domu drewnianym – część 2

Aktualnie w ofercie handlowej producentów kominków znajdują się przede wszystkim kominki zamknięte z wkładem lub kasetą kominkową. Dodajmy od razu że w przypadku domu z drewna tylko taki kominek powinniśmy brać pod uwagę. Kominki otwarte z których swobodnie mogą strzelać iskry lepiej od razu skreślić na samym starcie. 

Kominek w domu z drewna a bezpieczeństwo

By zapewnić bezpieczne użytkowanie, wkład kominkowy wymaga odpowiedniej i bezpiecznej obudowy. Trzeba mieć bowiem świadomość że temperatura wkładu kominkowego nierzadko osiąga 400 C. To mniej niż temperatura spalin w przewodzie kominowym (o czym pisaliśmy w pierwszej części artykułu Kominek w domu drewnianym) ale wciąż wystarczająco dużo by łatwo doprowadzić do pożaru całego domu. Dlatego sam wkład nie może się w jakikolwiek sposób stykać z materiałem palnym a samą obudowę należy skonstruować wyłącznie z materiałów odpornych na wysoką temperaturę. Tradycyjnie takimi materiałami są cegła, kamień i kafle ceramiczne. Nowoczesne wnętrza wymagają stosowania również innych materiałów. Dobrym przykładem są specjalne płyty gips karton odporne na wysoką temperaturę i zapewniające odpowiedni poziom ochrony ogniowej. Dodatkowo obudowa musi być chroniona warstwą izolacji z wełny oraz folii aluminiowej (wszystkie materiały przeznaczone do zastosowań kominkowych).  Wykonawca  obudowy musi koniecznie przewidzieć obecność otworów wentylacyjnych które zabezpieczą przed jej przegrzaniem. Mogą być one doskonałym uzupełnieniem systemu dystrybucji gorącego powietrza. 

W sytuacji gdy kominek musi znajdować się przy ścianie domu (a te jak wiadomo w domach drewnianych są wykonane z materiałów palnych) np. z racji umiejscowienia przewodu kominowego należy wykonać dodatkową ścianę ochronną. Najczęściej wykonuje się ją z płyt gips-karton o podwyższonej ochronie ogniowej z dodatkową izolacją. 

Odpowiednia i bezpieczna eksploatacja

Długa i bezpieczna eksploatacja kominka jest możliwa pod warunkiem spełnienia kilku warunków. Po pierwsze -palimy suchym drewnem. Mokre drewno daje mniej ciepła a dodatkowo zostawia więcej substancji smolistych w kominie co w skrajnym przypadku grozi ich zapaleniem wewnątrz komina. Sam komin powinniśmy regularnie czyścić i dokonywać przeglądu kominiarskiego. Najlepiej także jeśli do naszego kominka powietrze jest doprowadzane bezpośrednio z zewnątrz domu przez specjalny kanał (zapobiegnie to powstawaniu podciśnienia w kanałach wentylacji grawitacyjnej). 

All Rights Reserved