You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Instalacje elektryczne w domach z drewna – część 2

W pierwszej części tego artykułu ("Instalacje elektryczne w domach z drewna") nadmieniliśmy o konieczności spełnienia wymogów ochrony pożarowej przez wszystkie elementy instalacji elektrycznej. Prace te muszą być wykonywane przez doświadczonego elektryka, który potrafi przewidzieć przyszłe zagrożenia. W domach z drewna bowiem nieprawidłowo wykonana instalacja elektryczna jest jedną z najczęstszych przyczyn pożarów. Wspominaliśmy również o takim zaprojektowaniu instalacji by było jak najmniejsze ryzyko przeciążenia obwodów - tak by uniknąć nagrzewania się elementów instalacji.

Dodatkowo w każdym z obwodów musi być zaimplementowana ochrona różnicowo - prądowa. Przyjmuje się że różnica prądu wynosząca 30 mA jest odpowiednia do wyzwolenia wyłącznika różnicowo-prądowego znajdującego się w rozdzielni głównej. Dużą wagę trzeba również przyłożyć do wyboru lamp które są znacznym źródłem ciepła. Najlepsze w tym względzie źródła światła to żarówki led oraz świetlówki, które wydzielają znacznie mniej ciepła od źródeł żarowych oraz halogenowych. Oprawy halogenowe, najczęściej umieszczone w suficie podwieszonym potrafią rozgrzewać się do niebezpiecznie wysokich temperatur. Ich umieszczenie nie może powodować nagrzewania drewnianych elementów konstrukcyjnych. W przypadku osprzętu np. włączników montowanych natynkowo zwróćmy uwagę czy posiadają one izolację od spodniej strony.

To samo dotyczy osprzętu montowanego w puszkach umieszczonych w ścianach o konstrukcji szkieletowej lub w przypadku domów z bali – w litym drewnie. Otwory puszek potrafią być źródłem przewietrzania wnętrza domu, dlatego muszą być osadzone bardzo szczelnie. To samo dotyczy otworów przez które przewody instalacji elektrycznej wchodzą do środka puszki. Muszą być wprowadzone w taki sposób by zapewnić odpowiednią szczelność.

I na koniec kilka słów o samych puszkach elektrycznych. Po pierwsze najlepiej wykorzystywać wersję pogłębione puszek. Zapobiega to stykaniu się osprzętu z przewodami (instalatorzy często dokonują łączenia przewodów złączami wago) kłębiącymi się w puszcze. Druga rzecz to materiał z którego puszka elektryczna jest wykonana. Najlepiej stosować te wykonane z samogasnącego i bezhalogenowego tworzywa. Takie puszki zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia w razie wystąpienia pożaru, przegrzania (np. na skutek zwarcia) wewnątrz puszki.