W poprzednim wpisie opisaliśmy dwie metody na wykończenie ścian zewnętrznych stosowanych w domach drewnianych. Przypomnijmy, były to okładziny z paneli PVC (siding) oraz z drewnianej oblicówki - desek elewacyjnych. Inwestorzy pragnący osiągnięcia efektu ściany murowanej mogą się również zdecydować na montaż okładzin z naturalnych kafli ceglanych lub klinkieru.
Elewacja wykończona klinkierem
Tak wykonana powierzchnia jest od razu gotowa i nie wymaga tynkowania, malowania czy innych zabiegów. Jednocześnie elewacja z materiałów ceramicznych doskonale chroni ściany domu przed czynnikami atmosferycznymi i uszkodzeniem warstw termoizolacji. Dodatkowo tak wykonana warstwa wykańczająca stanowi dodatkową barierę akustyczną dla hałasów przenikających z zewnątrz do wnętrza domu. Sam klinkier nie nastręcza większych problemów w trakcie użytkowania domu. Elewacja jest zarówno trwała jak i łatwa do utrzymania w czystości.
Elewacja domu drewnianego wykończona tynkiem zewnętrznym
Na koniec zostawiliśmy wykończenie ścian domu drewnianego tynkiem zewnętrznym. Obiektywnie trzeba przyznać że jest to jedna z najczęściej stosowanych metod wykończenia wierzchniej warstwy elewacji. Technologia ta jest dobrze znana wykonawcą – bez istotniejszych różnic stosowana jest również w przypadku wykończenia ścian zewnętrznych domów murowanych techniką tradycyjną. W skrócie wygląda to następująco. Do poszycia ścian zewnętrznych mocowana jest warstwa ocieplenia. Ocieplenie to jest najczęściej w postaci styropianu lub płyt z twardej wełny mineralnej. W przeciwieństwie do domów wykonywanych techniką tradycyjną nie zaleca się klejenia tradycyjnych płyt styropianowych. Ich użycie utrudnia oddychającej ścianie odparowanie pary wodnej pochodzącej z wnętrza budynku. W tym celu wykorzystuje się ryflowane płyty styropianowe – pozwalają one zachować odprowadzenie wilgoci z oddychającej ściany na zewnątrz budynku. Zarówno w przypadku płyt z wełny jak i styropianu do mocowania używa się odpowiednich kotew zakończonych talerzykami o dużej powierzchni. Brzegi warstwy ocieplenia zabezpiecza się kątownikami. Następnie na całość nakłada się siatkę zbrojącą zacieraną klejem. Siatka musi być dokładnie zatopiona w kleju, dlatego częstokroć nakłada się go podwójnie. Dalej następuje wyrównanie powierzchni przez zeszlifowanie nadmiaru kleju oraz gruntowanie. Taka powierzchnia jest gotowa na przyjęcie cienkiej warstwy tynku zewnętrznego.