Domy z bali zdążyły już się na dobre zadomowić na rodzimym rynku budowlanym. Najlepszym tego dowodem są liczne zapytania od przyszłych inwestorów zainteresowanych budową domu mieszkalnego całorocznego lub letniskowego. Technologia budowy domu z bala to doskonały wybór dla osób ceniących sobie połączenie nowych technologi z pięknem naturalnego drewna.
Pomijając kwestie estetyczne jest szereg cech domu z bali, które trudno rozpatrywać inaczej niż w kategorii zalety. Najczęściej podnoszonym argumentem jest mikroklimat panujący we wnętrzu domu. Zarówno domy drewniane wykonane w technologii szkieletowej jak i w omawianej tutaj technologii z bala posiadają ważną cechę samoistnej regulacji wilgotności. Drewno w zależności od warunków otoczenia potrafi zarówno pochłaniać jak również oddawać wilgoć do otoczenia. Nie można mieć również wątpliwości co do trwałości domów z bali - właściwie wykonane ściany domu z bali posłużą długie lata.
Oponenci budowy domów z bala lub w technologii szkieletowej często podnoszą argument że taki dom nie zapewnia wystarczającej ochrony zimą, a jego utrzymanie jest droższe od domu wybudowanego w tradycji. Nic bardziej mylnego. Owszem, akumulacja cieplna jest mniejsza w przypadku ścian wykonanych z drewna. Jednakże wnętrze domu z bali dużo szybciej się nagrzewa. Dzięki temu, ekonomicznym staje się stosowanie urządzeń grzewczych opartych o energię elektryczną – zwłaszcza tam gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej.
Szybkość montażu to kolejny z argumentów przemawiających za budową domu z drewna. Brak prac mokrych oznacza że dom może być wykonywany praktycznie w każdej porze roku. Sam montaż bali zazwyczaj nie trwa dłużej niż cztery tygodnie, a do tego można stawiać je nawet podczas zimy.
Bale wykonuje się z drewna litego, krajowego lub pochodzącego z importu. Do budowy domów przeznaczonych do użytku przez cały rok używa się bali o średnicy około 40cm, zaizolowanych termicznie. Budowa domku letniskowego wymaga bali o znacznie mniejszej średnicy. Bale tworzy się z najbardziej solidnych drzew takich jak świerk, sosna, a wśród surowców sprowadzonych z Syberii królują modrzew i cedr.