W przypadku technologii budowy domu drewnianego szczególnie ważna jest kwestia ochrony konstrukcji oraz ocieplenia budynku przed wilgocią. W tym celu należy wykonać odpowiednie izolacje przeciwwilgociowe. Jako producent domów z drewna, wiemy co nalezy zrobić.
W domach drewnianych, konstrukcja budynku jest chroniona przed wilgocią przez dwa rodzaje izolacji:
Paroizolacja
Zadaniem foli paroizolacyjnej jest zapewnienie powolnego przepływu pary wodnej z wnętrza budynku na zewnątrz przegrody budowlanej w postaci np. ściany zewnętrznej lub dachu. Szczelnie przeprowadzony montaż paroizolacji skutecznie ogranicza ucieczkę ciepłego powietrza z wnętrza domu. Montaż foli paroizolacyjnych przeprowadzamy od wewnętrznej strony wszelkich przegród zewnętrznych tj. ściany zewnętrzne, stropodachy oraz dach. Miejsca łączenia ścian działowych z ścianami zewnętrznymi warto zabezpieczyć przez opóźniacz pary wodnej jeszcze na etapie montażu ścian – przez dodanie odpowiednio szerokich pasów folii.
Wiatroizolacja
Głównym celem wiatroizolacji jest ochrona poszycia konstrukcji przed działaniem wilgoci od zewnątrz. W tym celu układa się specjalne folie wiatroizolacyjne które z jednej strony posiadają cechy paro przepuszczalności dla jednego kierunku (z wnętrza na zewnątrz) a z drugiej izolują przed wilgocią od zewnątrz. W praktyce są to folie polipropylenowe oraz włókniny o odpowiednich parametrach. Warto nadmienić że błędem jest stosowanie folii wysoko przepuszczalnych w charakterze wiatroizolacji – są to folie przeznaczone do krycia dachu.
O skuteczności zarówno paroizolacji jak i wiatroizolacji decyduje dokładność montażu. Na nic bowiem zdadzą się najwyższej jakości komponenty jeśli nie zostaną odpowiednio szczelnie ułożone. Wszelkie połączenia foli muszą być wykonywane przynajmniej z 10 cm zakładką. Dodatkowo, konstrukcja domu drewnianego nie ułatwia tego pozornie prostego zadania. Dlatego, np. między podwaliną budynku a izolacją poziomą stosuje się dodatkowe uszczelniacze które zapobiegają przewietrzaniu budynku. Występują one w postaci uszczelnień (z gumy, polietylenu) o grubości około 5 mm.
Jeśli intereuje Cię tematyka domów drewnianych, przeczytaj nasz artykuł dotyczący informacji technicznych.