You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Domy drewniane – konstrukcja ścian działowych

Domy drewniane – konstrukcja ścian działowych

Konstrukcję ścian działowych w domach drewnianych wykonuje się podobnie jak konstrukcję ścian zewnętrznych. Dolną część ściany działowej stanowi podwalina, górną z kolei oczep łączący pionowe słupki tworzące konstrukcję ściany. W zależności od charakteru ściany działowej stosuje się różne przekroje elementów, które powinny wynosić odpowiednio:

  • 38 x 140 mm – dla ścian działowych w których przewidziane jest prowadzenie przewodów instalacji sanitarnej
  • 38 x 89 mm – najczęściej stosowane przekroje dla ścian wymagających zachowania izolacji akustycznej. Izolacja akustyczna wypełniająca przestrzenie konstrukcji ściany powinien być stosowany materiał izolacyjny o gęstości min. 80 kg/m3.
  • 38 x 63 mm – dla pozostałych ścian działowych, które pełnią tylko funkcję przegrody
    Ściany działowe wykańczane są najczęściej przez obustronne obłożenie płytą gipsowo-kartonową. W przypadku potrzeby dodatkowego wygłuszenia, izolację można poprawić przez montaż dodatkowej płyty gk.

 

Oddzielnego omówienia wymaga wykonanie otworu drzwiowego w ścianach wewnętrznych. Wymagania są bowiem nieco inne dla ścian działowych nośnych oraz nie nośnych.

Otwór drzwiowy w ścianie działowej nośnej

W przypadku ściany działowej nośnej nad otworem drzwiowym powinniśmy wykonać nadproże, celem przeniesienia obciążeń z elementów konstrukcyjnych będących powyżej. Wysokość nadproża jest zależna od wielkości przenoszonych obciążeń (te są np. większe w przypadku domu z poddaszem użytkowym dla ściany nośnej zlokalizowanej na parterze domu) oraz szerokości otworu drzwiowego.


Otwór drzwiowy w ścianie działowej nienośnej

W tym wypadku konstrukcja ściany nie przewiduje konieczności wykonania nadproża. Rolę zamknięcia otworu drzwiowego od góry spełnia pojedynczy element którego przekrój jest równy podwalinie ściany. Niezależnie jednak czy mamy do czynienia z ścianą nośną czy nie wymagane jest usztywnienie otworu drzwiowego. Wykonuje się je poprzez montaż dodatkowych elementów między słupki ościeżnicy a kolejne słupki konstrukcji ściany. Niekiedy stosuje się również dodatkowe słupki po każdej stronie otworu drzwi (analogicznie jak w przypadku ścian zewnętrznych).


Ściany działowe w domach z drewna – łączenie z ścianami zewnętrznymi

Zasadniczo stosuje się dwa rozwiązania by poprawnie połączyć ściany działowe z ścianami zewnętrznymi. Trzeba również pamiętać że prawidłowo wykonane połączenie musi zapewnić oparcie dla płyt gipsowo-kartonowych w narożnikach pomieszczeń. Pierwszym z rozwiązań to dodatkowy słup w ścianie zewnętrznej. Jego szerokość musi także uwzględniać grubość okładzin gipsowo-kartonowych wykańczających ścianę wewnętrzną. Drugie rozwiązanie to stosowanie tzw. przewązek pomiędzy słupami ściany zewnętrznej.