You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Domki rekreacyjne całoroczne – specyfika

Domki rekreacyjne całoroczne – specyfika

Drewniane domki rekreacyjne lub letniskowe to pojęcie bardzo szerokie. Obejmuje zarówno niewielkie konstrukcje przypominające kontenery, jak i te nadające się do całorocznego zamieszkiwania. Ich cena może wahać się od kilku na nawet kilkuset tysięcy złotych. Oferta na rynku jest bardzo szeroka – tak więc ustalenie budżetu, którym dysponujemy na inwestycję będzie tu sprawą kluczową.

Najtańsze w realizacji będą oczywiście domki rekreacyjne typowo letnie, wykonane z desek o grubości do 35 mm, bez ocieplenia materiałem termoizolacyjnym. Domki z nieco grubszych desek, o grubości 44-68 mm, sprawdzą się w okresie od wiosny do jesieni. Po dociepleniu ścian, podłogi i stropu wełną mineralną oraz montażu instalacji grzewczej mogą stać się domkami całorocznymi. Niezależnie czy zamierzamy korzystać z domku latem, czy przez cały rok - warto upewnić się, że jego producent wykorzystuje do budowy certyfikowane drewno konstrukcyjne a nie „zwykłe”. To pierwsze jest oczywiście droższe, ale bez porównania trwalsze i odporniejsze na wypaczenia.

Domek drewniany, całoroczny


Domki rekreacyjne do 35 m2


Rosnącą popularnością wśród działkowiczów cieszą się niewielkie domki rekreacyjne, o powierzchni zabudowy do 35 m2. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 2a Prawa budowlanego do ich postawienia nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę a jedynie zgłoszenie w urzędzie miasta lub gminy – dokonane minimum 30 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Aby domek letniskowy został uznany za "bezpozwoleniowy" musi spełniać łącznie następujące warunki:

  • musi być parterowy,
  • wolnostojący,
  • powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35 m2 a wysokość 4 metrów.

Dodatkowo, na każdych 500 m2 działki można postawić tylko jeden taki obiekt, oddalony od granicy działki minimum 3 metry ścianą bez okien i drzwi oraz minimum 4 metry ścianą z oknami i drzwiami. Do powierzchni użytkowej domku nie wlicza się taras oraz ewentualna antresola, pod warunkiem że sufit nad nią znajduje na wysokości niższej niż 2,2 m (minimalna wysokość pomieszczeń użytkowych).

Od 19 listopada 2021 roku zmieniają się przepisy w kontekście powierzchni domków do 35m2. Nowa dozwolona powierzchnia domów letnich będzie mogła wynosić do 70m2, a ustawa na pozwolenie budowania domów bez formalności wejdzie w życie 2 stycznia 2021 roku. Należy przy ich budowie kierować się przepisami; budowa będzie musiała być zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, będzie opiewać na dokument uzyskujący decyzję o warunkach zabudowy poprzez analizę urbanistyczną oraz jak przekazało ministerstwo – wprowadzone ustawienia nie będą zwalniały z obowiązku projektowania i realizacji budynków we wcześniejszych przepisach.

Domki rekreacyjne do 35 m2 dostępne są również w wersjach mobilnych, zwanych holenderskimi. Ich konstrukcja zazwyczaj osadzona jest na stalowej ramie z dwiema osiami nieskrętnych kół oraz przekładanym dyszlem - ułatwiającym ustawianie domku w dowolnym miejscu oraz późniejszą zmianę lokalizacji według uznania. Standardy wykonania i komfort użytkowania tego typu obiektów praktycznie nie różnią się od domków „stacjonarnych”. Zazwyczaj są one wyposażone w łazienkę, cześć kuchenną i sypialną oraz instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Nawet niewielki domek holenderski zapewni w miarę komfortowy wypoczynek kilku osobom. W wersji ocieplonej mogą być wykorzystywane przez cały rok.


Domki rekreacyjne szkieletowe

konstrukcja szkieletowa domku rekreacyjnego


Jeżeli podjęliśmy decyzję, że nasz dom letniskowy musi mieć więcej niż 35 m2 – najsensowniejszym wyjściem będzie realizacja całorocznego budynku w systemie szkieletowym (kanadyjskim). Obecnie jest to najczęściej wybierana technologia budownictwa drewnianego, z uwagi na szybkość realizacji (poniżej 3 miesięcy) oraz bardzo korzystną relację jakości do ceny. Użytkownicy drewnianych „kanadyjczyków” cenią sobie też ich specyficzny mikroklimat i niskie koszty eksploatacji.

Całoroczne domy szkieletowe powstają zazwyczaj na bloczkach betonowych, na b, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadowić je na betonowej płycie fundamentowej czy nawet wyposażyć je w klasyczną piwnicę – co jednak zwiększa koszt i czas realizacji inwestycji.

Konstrukcję nośną budynku tworzy szkielet z belek, do którego mocowane są ściany zewnętrzne i podłogi z deski szalunkowej lub płyty OSB. Ściany wewnętrzne i działowe powstają z płyty karton-gips lub z deski boazeryjnej. Pomiędzy nimi umieszcza się jako izolację warstwę wełny mineralnej, dodatkowo zabezpieczając całość folią paroszczelną i wiatroizolacyjną. Do pokrycia dachu służy papa, blachodachówka lub gont bitumiczny. Wykonane zgodnie ze sztuką domki rekreacyjne szkieletowe w technologii kanadyjskiej to budynki całoroczne, których trwałość porównywalna jest z domami murowanymi.