Ci z nas którzy mają to szczęście posiadać przydomowy ogród lub działkę rekreacyjną doskonale zdają sobie sprawę ile wysiłku kosztuje wykonanie prac porządkowych i pielęgnacyjnych. Niezależnie czy pielęgnujemy trawnik, przycinamy drzewka czy sprzątamy po zimie musimy posługiwać się odpowiednimi narzędziami i materiałami. Jednak co w przypadku gdy nie mamy odpowiedniego miejsca do przechowywania tych wszystkich przedmiotów ? Odpowiedzią na to pytanie jest domek narzędziowy.
Domek narzędziowy idealnie się nadaje na przechowywanie narzędzi ogrodowych, nawozów czy środków ochrony roślin. Znajdą w nim swoje miejsce również meble ogrodowe a nawet rowery. Jego wielkość powinna wprost zależeć od powierzchni ogrodu czy naszej działki i miejsca, które możemy na niego przeznaczyć. Odpowiedniej wielkości domek narzędziowy pozwoli na jego urządzenie w sposób gwarantujący łatwe i szybkie odnalezienie potrzebnych przedmiotów.
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań w zakresie stosowanych materiałów, standardu wykończenia, kształtu oraz wielkości domków narzędziowych. By móc łatwiej wybrać domek narzędziowy odpowiedni do naszych potrzeb posłużmy się poniższymi kryteriami.
Po pierwsze - funkcjonalność
Wspomnieliśmy już o odpowiedniej wielkości domku, gdyż tylko taki pozwoli nam bezpiecznie przechowywać narzędzia i materiały a jednocześnie umożliwi szybki i łatwy do nich dostęp. Szerokie drzwi (minimum to 80 – 90 cm) pozwolą na przechowanie przedmiotów o większych gabarytach, np. taczek ogrodowych. Regularny kształty domku także są pożądane – najlepiej więc gdy jest on zbudowany na planie kwadratu lub prostokąta. Dodatkowa funkcjonalność jest możliwa do osiągnięcia, dzięki połączeniu domku narzędziowego z zadaszeniem pod którym możemy suszyć i przechowywać drewno kominkowe.
Po drugie – stabilność konstrukcji
Sam domek powinien być dostatecznie sztywny i solidny by potrafił się oprzeć działaniu czynników atmosferycznych. Przede wszystkim musi on całkowicie chronić wnętrze przed opadami deszczu i śniegu. W przypadku drewnianych domków narzędziowych regularna konserwacja konstrukcji zapewnia doskonałą ochronę drewna przed degradującym wpływem promieniowania UV.
Po trzecie – solidny montaż
Pod domek narzędziowy nie są wymagane żadne poważniejsze prace ziemne (typu wykonanie fundamentów itp.). Niemniej musi być on solidnie i pewnie przytwierdzony do podłoża. Domek narzędziowy ustawia się więc na bloczkach fundamentowych, a najważniejsze jest by był on posadowiony w poziomie. Do takiej konstrukcji montuje się jej pozostałe elementy – szkielet ścian, elementy dachu, okna, drzwi oraz wyposażenie wewnętrzne.
Po czwarte – jakość użytych materiałów
O trwałości drewnianego domku narzędziowego decyduje głównie jakość użytych materiałów przy jego konstrukcji. Drewno musi być suche, ostrugane i zaimpregnowane preparatem antygrzybicznym. Użyte materiały drewnopodobne np. płyty OSB powinny również być odporne na działanie wilgoci.
Dom-Hurt jako domki drewniane producent zyskał renomę dzięki wysokiej jakości swoich produktów.
Przeczytaj także tekst o altanach ogrodowych.