You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Dom drewniany – posadowienie budynku

Dom drewniany – posadowienie budynku

Jako producent domów szkieletowych  często słyszymy od naszych Klientów następujące pytanie: a co z fundamentami ? Pora zatem wyjaśnić wszelkie wątpliwości w tym względzie.

W zależności od wymagań projektowych czy warunków ziemnych panujących na działce inwestora dom szkieletowy można posadowić na podwalinie opartej na:

a)  ścianach fundamentowych – murowanych lub układanych z tzw. bloczków fundamentowych na uprzednio wykonanych ławach

b) płycie betonowej która stanowi fundament budynku

Niezależnie czy dom szkieletowy stawiamy na płycie czy ścianach fundamentowych górna powierzchnia tychże elementów musi być przede wszystkim równa i umożliwiająca posadowienie budynku w poziomie. Dodatkowo nasz przyszły dom musi być posadowiony ponad gruntem, około 15 – 20 cm (w zależności od wykończenia elewacji zewnętrznej).

 

Podwalina domu szkieletowego

 Podwalina domu szkieletowego to jego obrys wykonany z belki drewnianej zamocowanej do górnej powierzchni ścian lub płyty fundamentowej. Podwalina musi być bardzo starannie przytwierdzona (np. kotwami chemicznymi lub mechanicznymi osadzonymi w betonie) i dokładnie odzwierciedlać obrys budynku. Kąty proste należy sprawdzać mierząc przekątne. Szerokość podwaliny budynku musi odpowiadać przekrojowi słupów konstrukcyjnych przyszłych ścian zewnętrznych. Drewno użyte do wykonania podwaliny musi być zaimpregnowane (najlepiej jeśli jest to impregnacja ciśnieniowa) oraz dodatkowo izolowane od betonu (papą, folią budowlaną).

 

Pustka powietrzna pod stropem domu szkieletowego

 Właściwa izolacja od podłoża to jeden z najważniejszych czynników na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę na etapie rozpoczynania prac. Trzeba mieć bowiem świadomość że błędy lub niedociągnięcia popełnione na tym etapie mogą mieć tragiczne konsekwencje w przyszłości. W przypadku posadowienia domu na klasycznych ścianach fundamentowych naturalnie powstaje pustka powietrzna pod drewnianym stropem budynku. Z wewnątrz musi być usunięty humus który sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii. Wolne miejsce po usunięciu warstwy organicznej powinno zostać uzupełnione podsypką piaskową będącą podłożem dla kolejnej warstwy betonu. Dopiero na takiej warstwie powinniśmy rozłożyć izolację przeciwwilgociową w postaci grubej folii budowlanej. Na koniec koniecznie musimy zadbać o skuteczną wentylację przestrzeni pod podłogą budynku - odbywa się ona dzięki licznym otworom wentylacyjnym.

Przeczytaj także: Domy drewniane w technologii szkieletowej.