Ton opinii naszych klientów, jak i tych które można spotkać na forach, blogach czy innych stronach internetowych jest zdecydowanej większości jednoznaczny - domy drewniane są chwalone za swoje walory użytkowe. Pisaliśmy już o dobroczynnym wpływie domu drewnianego na codzienne życie jego mieszkańców – poruszone np. tutaj – Potencjał drewna – mikroklimat w domach z drewna.Jako producent domów z drewna, w tym wpisie chcielibyśmy rozszerzyć ten aspekt.
Tak postawiona teza zadaje kłam wielu nieprawdziwym opiniom. Pragniemy więc podkreślić że właściwie zbudowany i odpowiednio zaizolowany dom drewniany jest bardzo ciepły i nagrzewa się wręcz błyskawicznie. Mimo że po wyłączeniu ogrzewania dom z drewna szybkiej traci temperaturę (mniejsza masa to także mniejsza akumulacja cieplna ścian i konstrukcji domu) to bilans energetyczny jest bardzo korzystny. Ma to pozytywny wpływ na sumaryczne koszt ogrzewania domu drewnianego zimą oraz jego schładzania latem. Wielu z naszych Klientów podkreśla zalety łatwej zmiany temperatury panującej wewnątrz domu w ciągu dnia.
Wyobraźmy sobie możliwość powiększenia naszego domu. Kolejne dziecko w rodzinie, czy dostosowanie części domu do nowej aktywności zawodowej to nie problem w przypadku domu drewnianego. Do istniejącego budynku w łatwy sposób można dobudować kolejną cześć domu. Istotny jest również dużo łatwiejszy dostęp do instalacji - grzewczej, wodnej czy elektrycznej. W tradycyjnym, murowanym budynku taka rozbudowa wiąże się z przeprowadzeniem remontu generalnego. Kucie ścian i zrywanie posadzek jest niemal pewne w 100%. Jako producent domów szieletowych, wiemy, że w takim domu ściany działowe mogą zostać w łatwy sposób przesunięte zapewniając przestrzeń pod nowe funkcje pomieszczeń. Rozbudowa instalacji także nie jest szczególnym wyzwaniem z racji dobrego dostępu. To wszystko wpływa na realne oszczędności przy prowadzonych pracach.
Drewno jako podstawowy budulec użyty w konstrukcji domu zapewnia unikalne warunki życia dla przyszłych mieszkańców. Samoistna regulacja wilgotności (która oczywiście musi być wspomagana sprawną wentylacją, najlepiej mechaniczną) ogranicza występowanie warunków sprzyjających namnażaniu się grzybów oraz pleśni. Dodatkowo, drewno samo w sobie ma kojący wpływ na nasze zdrowie regulując m.in. poziom naszego stresu czy ciśnienie krwi.