Wiosna przyszła w tym roku wcześniej niż zwykle, co oznacza, że miłośnicy spędzania czasu w zaciszu własnego ogrodu będą mieli więcej czasu na cieszenie się jego urokami. Aby jednak w pełni wykorzystać ciepłe dni już teraz, warto zatroszczyć się o fachowe odświeżenie i pomalowanie ogrodowej altany po sezonie zimowym. Podpowiadamy, jak zrobić to prawidłowo.
Altana ogrodowa drewniana to nieodzowny, wręcz obowiązkowy element dobrze urządzonego ogrodu. Znacząco poprawia jego estetykę i funkcjonalność, będąc miejscem relaksu, ucieczki od codziennego zgiełku a w razie potrzeby oryginalnym sposobem na podejmowanie gości. Wysokiej klasy świerkowe lub sosnowe drewno konstrukcyjne to materiał naturalny, a jednocześnie bardzo trwały i odporny na czynniki zewnętrzne – pod warunkiem systematycznej i prawidłowej konserwacji.
Ulewne deszcze, porywiste wiatry, opady śniegu — to czynniki, których altana ogrodowa drewniana zdecydowanie nie lubi. Mogą doprowadzić nie tylko do złuszczenia farby i pogorszenia estetyki obiektu, ale też sprzyjają procesom wypaczenia drewna i rozwojowi szkodliwych mikrooganizmów. Dlatego właśnie tak ważne jest systematyczne wykonywanie prac konserwacyjnych drewnianych obiektów małej architektury ogrodowej.
Samodzielne odnowienie altany po sezonie zimowym nie jest czynnością skomplikowaną. Dla osób lubiących majsterkowanie i prace ogrodowe może być wręcz czynnością całkiem przyjemną, zapewniającą dużą dawkę satysfakcji z własnoręcznie wykonanego dzieła. Należy jednak przestrzegać kilku kluczowych zasad, a także zachować odpowiednią kolejność działań.
• Prace konserwacyjne rozpoczynamy od gruntownego posprzątania obiektu, usunięcia nagromadzonego przez zimę błota i brudu – można do tego użyć wody z detergentem. Mechanicznie usuwamy złuszczające się powłoki starej farby, zaś całość szlifujemy papierem ściernym. Następnie czyścimy drewno z pyłu, tak aby przygotować je do odtłuszczenia i pokrycia impregnatem.
• Impregnat do drewna to absolutna podstawa. Zabezpieczy on materiał altany zarówno przed wilgocią, jak i przed szkodliwym działaniem promieni UV. Aby nasza altana ogrodowa drewniana była zakonserwowana skutecznie zalecamy 2-3 krotną aplikację tego typu środka.
• Po wyschnięciu impregnatu malujemy altanę 1- lub 2-krotnie bejcą albo transparentną lakierobejcą o naturalnym kolorze – wybór w tej kwestii jest ogromny, z pewnością znajdziemy odcień najbardziej nam odpowiadający. Pamiętać trzeba przy tym, aby pociągnięcia pędzla prowadzić wzdłuż widocznych słojów.
Tak wykonana, kilkuwarstwowa powłoka ochronno-dekoracyjna będzie trwała, odporna na wodę i warunki zewnętrzne. Zabezpieczy drewno przed nadchodzącym sezonem i jednocześnie pokreśli jego naturalny wygląd.
Zobacz nasze propozycje altan ogrodowych drewnianych i zamów jedną z nich już dziś!